W okresie tzw. wczesnej fazy dojrzewania (między 10 -14 rokiem życia), dokonują się znaczne zmiany w wyglądzie dziecka, w jego potrzebach, zainteresowaniach, konfliktach, zmienia się jego sposób widzenia świata. Dziecko zaczyna rosnąć, pojawiają się trzeciorzędowe cechy płciowe, zmienia się barwa głosu, cera, sposób poruszania się i gestykulacji. Pokwitanie jest ściśle związane z wiekiem kostnym – jego rozpoczęcie można poznać po pojawieniu się trzeszczki kciuka . Pierwsza miesiączka bądź polucja występują w wieku kostnym 13-14 lat.
Proces dojrzewania jest tokiem bardzo indywidualnym. Niektóre cechy i oznaki dojrzałości mogą się pojawiać w innym czasie niż u rówieśników, jak i sam proces może rozpocząć się w diametralnie innym czasie. Zdarza się przypadki, że w jednej klasie u niektórych dzieci proces dojrzewania jest bardzo zaawansowany i tacy, którzy nie zaczęli jeszcze dojrzewać. To stwarza nowe problemy i podziały w klasie.
W ostatnich latach obserwuje się w krajach rozwiniętych "akcelerację" – przyspieszone wchodzenie w wiek dojrzewania, co prawdopodobnie wiąże się ze zdrowszym odżywianiem dzieci, a także ze zwiększoną ekspozycją na światło.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz