wtorek, 15 czerwca 2010

Fazy dojrzewania dziewcząt...



Dojrzewanie dziewcząt można podzielić na kilka faz.

Faza dziecięca- występuje między 8 a 12 rokiem życia. Nie występują w tym czasie żadne szczególne objawy dojrzewania.

Faza zwiastunów pokwitania- może zacząć się między 8 a 14 rokiem życia , z reguły rozpoczyna się w wieku 11 lat. Pierwszymi objawami są delikatne, prawie niewidoczne włosy łonowe, pokrywające zewnętrzne wargi sromowe. Brodawki sutkowe powiększają się i uwypuklają, osiągając stadium tak zwanego '"pączka", następuje nagły przyrost masy ciała.

Faza przedpokwitaniowa- najczęściej występuje u dziewcząt w wieku 12 lat ale może. wystąpić między 9 a 15 rokiem życia. W tej fazie następuje dalszy przyrost masy ciała, poszerzają się biodra, piersi są większe i pełniejsze, brodawki sutkowe ciemnieją ,wskutek zwiększenia ilości pigmentu w pokrywającej je skórze. Rozpoczyna się, wewnątrz pochwy, produkcja specjalnej wydzieliny o białej barwie lub przeźroczystej.

Faza pokwitania właściwego- występuje między 13 a 16 rokiem życia, przypada z reguły na wiek około 13 lat. Piersi u dziewcząt w tym wieku są już wyraźnie zaznaczone , z brodawką i jej otoczką o ciemnym zabarwieniu. Pojawia się owłosienie pod pachami a włosy łonowe pokrywają wzgórek łonowy na kształt trójkąta. U większości młodych kobiet w tym wieku pojawia się pierwsze krwawienie miesięczne.

Faza młodzieńcza-z reguły przypada na 15 rok życia, lecz może zacząć się także w wieku 12- 19 lat. W tym wieku młode dziewczyny nabierają kobiecej sylwetki- piersi mają właściwą budowę i kształt, biodra są pełniejsze. Włosy na wzgórku łonowym są grube , pokręcane i gęste i pokrywają cały jego obszar. W tym czasie dziewczęta osiągają swój wsteczny wzrost ciała. Krwawienie miesiączkowe i owulacja występują regularnie.

Zmiany zewnętrzne obserwowane u dojrzewających dziewcząt.

Wysokość ciała. Gwałtowny wzrost wysokości obserwuje się u dziewcząt w wieku 10 -12 lat. Skok wysokości związany jest z działalnością przysadki z której wydzielane są hormony aktywujące produkcję komórek odpowiedzialnych za budowę kości. W wyniku tego wydłużają się nogi , ramiona i kręgosłup . Wzrost w czasie dojrzewania jest procesem zachodzącym etapowo. Najszybszy przyrost wzrostu obserwuje się u dziewcząt dwunastoletnich, jednak maksymalne jego tempo przypada od wieku 9 lat i 9 miesięcy do 14 lat i 6 miesięcy. U dorastającej dziewczynki można określić maksymalny wzrost jaki ona osiągnie. Po pierwszej miesiączce dziewczęta rosną jeszcze 8 centymetrów. Proporcje ciała dziewczynki zmieniają się, poszerza się talia, wzrasta obwód bioder. Twarz także ulega zmianie , rozrastają się łuki brwiowe i kości policzkowe, zmienia się kształt uszu i nosa. Zwiększona produkcja hormonów wywołuje zmiany fizyczne i psychiczne. W wyniku dużej sekrecji hormonów skóra często przetłuszcza się, może wystąpić trądzik młodzieńczy. Młode dziewczyny często cierpią na huśtawkę nastrojów, stają się bardzo wrażliwe i pobudliwe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz